דבר יו"ר העמותה הישראלית להנחייה וטיפול קבוצתי

כאוס במיתולוגיה היוונית הינו "מקור כל הקיים". ממנו נוצרו האלים הראשונים והעולם. בראייה זו נמצא הכאוס על רצף של התהוות ויצירה של החדש. ניתן לראות בו חלק מהאבולוציה ואולי אפילו מה שמחולל את המציאות, מביא אותה לאיזון ברמה גבוהה ומתאימה יותר, ולא רק "מבלגן" אותה ושומט את הקרקע מתחת לרגלנו.
אבל, מחשבה לחוד וחוויה לחוד… "הכל מעורבב, אין אבחנה בין דברים, ואין לכל דבר את המקום שלו" – זה רק ציטוט אחד המבטא את החוויה האישית של טלטלה ושל חוסר שיווי משקל מובנה המתקיימים בעת כאוס (קוק, 2004). בארגונים, בקבוצות ובמערכות המאבדים מסדרם ונמצאים בטלטלה, ההקשר המוכר של כאוס מכוון אותנו פעמים רבות להישען על טכנולוגיות טובות יותר ומשוכללות יותר, שיתנו לנו "הבנת מצב" טובה יותר. אך לא פחות מכך, דווקא כאשר מתערערים דברים בסביבה, האם לא חשוב לנו לחזור ולהישען על עצמנו? אותנו, יש לקוות, אנחנו מכירים. הדבר היציב באי היציבות הוא אנחנו, היכולות שלנו, מערכות היחסים שלנו, צוות שאנחנו סומכים עליו, network של אנשים מוכרים. אלה יכולים לשמש נקודה ארכימדית טובה עבורינו בים של גלים.
ביון דיבר על האפשרות שמצב של "חושך" יאפשר לנו לראות דברים מנצנצים שלא ראינו קודם לכן. הוא מדבר על "הטלת קרן של עלטה" כדי שדברים שהוסתרו על ידי האור יוכלו לנצנץ באפילה… (גרוטשטיין, בכתיבתו על ביון, 2007). האם גם מצבים של כאוס הם מצבי אפילה בהם ניתן לגלות כוחות ויכולות הקיימים בנו? בקבוצה שלנו? בארגון שלנו?

אני מוקירה את ההתארגנות של הכנס המשותף, ביוזמת איפ"א ובשותפות חשובה של חמשת הארגונים, אשר מפגישה יחד תפישות שונות, ניסיון רב ומקורות תיאורטיים מגוונים לחשיבה משותפת, לחקירה, התבוננות ולמידה על התהליכים והחוויה האנושית של יחידים, קבוצות וארגונים בנושא הכאוס.
העמותה הישראלית להנחייה וטיפול קבוצתי הינה ארגון של אנשי מקצוע מדיסיפלינות שונות, המקדם את תחום העבודה הקבוצתית בטיפול ובהנחייה. העמותה שייכת להתארגנות בינלאומית, המתייחסת לעבודה הקבוצתית כאל התמחות מקצועית, ומהווה בית עבור כל אלה שהוכשרו לעסוק בהנחייה קבוצתית ובטיפול קבוצתי. מעצם היותה, ובאופן שוטף, מקדמת העמותה שונות מקצועית בין דיסיפלינות, שותפות ולמידה הדדית באופן מתמשך, וקיום תהליכי התפתחות מקצועית ואישית.

על שלט חוצות מעניין בהוואי נכתב:
"אינכם יכולים לעצור את הגלים, אך אתם יכולים ללמוד לגלוש" (
ג'ון קבט-זין, מחלוצי גישת המיינדפולנס).
אני מזמינה אתכם להצטרף לכנס, לגלישה של שלושה ימים על הגל הכאוטי – ללמוד, לחלוק בידע ובניסיון שלכם, ולקחת ככל שתרצו מהתנופה המקצועית המשותפת.

טל אלון,
יו"ר העמותה הישראלית להנחייה וטיפול קבוצתי

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn