חוקרת: ד"ר עדי לוריא

המאמר:

 Luria, A., Erev, I., & Haruvy, E. (2017). The Reinforcing Value of Lottery Tickets, and the Synergetic Effect of Distinct Reinforcements. Journal of Behavioral Decision Making, 30(2), 533-540.

ניהול בעידן הכאוטי ידרוש שימוש יעיל ויצירתי בתגמולים ארגוניים. עם שינוי אופי העבודה ואופי ההתקשרות עם מעסיקים יידרש גם מודל חדש לחשיבה על תגמול העובד. בהינתן משאבים כלכליים מוגבלים ועובדים אשר משנים את יחסיהם לעולם העבודה,  מיצוי ושימוש נכון בכלל התגמולים העומדים לרשות המעסיק יהיה חיוני להגברת המחויבות של עובדים לארגון. הבנה של ההשפעות המגוונות של תגמולים מסוגים שונים תעזור לארגונים לבנות מערכי תגמול יעילים ובו בזמן ללמד מנהלים להציע תגמולים שאינם כלכליים כחלק מבניית הקשר עם עובדיהם והעברת מסרים ארגוניים כגון ערכים וחזון בצורה אפקטיבית.

מחקרים רבים מראים את השפעתם החיובים והמשמעותית של תגמולים לא כלכליים בארגונים. כלומר מעבר לשכר, בונוסים ופרסים כספיים אחרים, לתגמולים שאינם כספיים השפעה רחבה על משתנים ארגוניים מגוונים כגון שביעות רצון, מוטיבציה, מחוייבות לארגון ועוד. קיימים הסברים מגוונים להשפעתם של תגמולים לא כספיים, החל מהשפעה רגשית ומתן מוטיבציה פנימית, ועוד. בתחומים כלכליים קיים נוסף, המתייחס לתגמולים לא כספיים כאות או "סיגנל". הסבר זה מציעה שתגמולים לא כספיים מהווים אינדיקציה לסיכוי לזכות בתגמול כספי. כך למשל, עובד אשר מקבל מחמאות מהמנהל חש שהסיכויים שלו לקבלת בונוס בסוף הרבעון טובים. המאמר המוצע בודק השערה זו. בסדרה של שני ניסויי מעבדה נבדקת ההשפעה של מתן רמזים ("תפיחות על השכם") של סיכויי זכייה בפרס כספי. נבדקת ההשפעה של שינוי בתדירות הרמזים על התנהגותם של נבדקים. ממצאי המחקר מראים שלתדירות התגמול הלא כספי (הפועל כרמז לתגמול כספי במחקר זה) השפעה מובהקת. למתן רמזים (או תפיחות על השכם) בתדירות נמוכה מאוד השפעה דומה ללא לתת רמזים כלל. למתן רמזים בתדירויות בינונית השפעה חיובים על התנהגותם של נבדקים. קיימות השלכות למתן תגמולים לא כלכליים בארגונים ול"תפיחות על השכם", כמו כן המאמר דן בהבדלים בין אישיים בתופעה זו.

מטרת הפעילות – להציג ממצא אמפירי כבסיס לדיון בסוגיית התגמולים הלא כספיים – כיצד הם יכולים לעזור למנהלים לנווט דווקא בעידן כאוטי של שינוי והתפתחות. נדון ב'האם' ו'כיצד' נכון לעשות שימוש בתגמולים לא כלכליים, מתי הם צפויים להיות אפקטיביים,  מה התרומה שלהם

המפגש יתבסס על:

  1. קריאת קטעים מן המאמר
  2. ניתוח הממצאים
  3. תובנות של המשתתפים מתחומי העיסוק שלהם
  4. דיון מונחה

 

ד"ר עדי לוריא: היא חברת סגל במרכז האקדמי רופין, במחלקה למנהל עסקים. ד"ר לוריא עומדת בראש ההתמחות למשאבי אנוש ופיתוח ארגוני בתואר הראשון לניהול, ובראש התמחות מנהיגות, אסטרטגיה וניהול בכיר בתואר מוסמך למנהל עסקים (MBA). ד"ר לוריא חוקרת בתחומים של קבלת החלטות, משוב ותגמולים, ומלמדת נושאים אלו במגוון קורסים כגון פיתוח מנהיגות, קבלת החלטות, סוגיות מתקדמות בניהול, ופיתוח מערכות הדרכה.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn