הורים על הגל הכאוטי – האם ניתן להפחית את הכאוטיות שחווים הילדים והוריהם במשפחה בעידן הנוכחי?

מרצות: מלי סולן, ד"ר גליה אנקורי, אשדה בלוך

הורים על הגל הכאוטי
האם ניתן להפחית את הכאוטיות שחווים הילדים והוריהם במשפחה בעידן הנוכחי?
אי היציבות בעולם המודרני מחלחלת מן הקונטקסט הסביבתי אל דלת אמות הבית. כך, היא מביאה הורים וילדיהם להיכנס למעגל קסמים שבו חוסר עקביות והיעדר גבולות מצד ההורים יוצרים "כאוס" בתא המשפחתי שעובר לילדים וחוזר אל ההורים ללא יכולת להפסיק את התהליך. האבחנה הנפוצה מדי של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים ונוער הינה סימפטום לתהליך הכאוטי שהילדים עוברים. בפועל התכנית להורים המיושמת בקבוצות ההורים במרפאות לבריאות הנפש במכבי במחוז השרון, כוללת עשרה צעדים ישומיים המהווים כלים חשובים להורים ומאפשרים החזרת הסדר על כנו. הצעדים בנויים אחד על בסיס קודמו בדומה לתהליך בלימוד שפה או חשבון. הבסיס היכרות עם מאפייני המשפחה הייחודיים והעמקת הקשר בין ההורים לילדים ולאחר מכן הבנת מקורות הסמכות ותירגולה, חיזוק נקודות חולשה מתוך הבנת הקשיים האופייניים במשפחות המקור וזיהוי סכמות. ההורים יוצאים מהמפגש עם הבנה מעשית כיצד עליהם ליישם בבית את הצעד האמור.
בסדנא, כאמור, נפגיש את המשתתפים באופן חווייתי התנסותי עם מספר כלים מהתכנית המאפשרים התמודדות טובה יותר של ההורים עם "העולם הכאוטי". נעשה שימוש במושגים מעולם הסכמתירפיה של ג'פרי יאנג על מנת להציג כיצד סכמות – שהן מבנים מנטליים שצובעים את התפיסה וההתנהגות מתבטאים בבחירות חוזרות של הפרט – משפיעות ומנתבות את ההתנהגות והתנהלות היומיומית שלנו כהורים וכיצד סכמות אלו באות לידי ביטוי בהתנהגות הילדים.


מלי סולן: פסיכולוגית קלינית במרפאת בריאות הנפש לילדים ולנוער, מחוז השרון, מכבי שירותי בריאות בישראל.
מאז 2013, מובילה במסגרת המרפאה מחקר הנערך בשיתוף עם החוג לרפואה באוניברסיטת תל אביב והמרכז הבינתחומי בהרצליה העוסק בנושא שיטות התערבות יעילות עבור דמויות סמכות המתמודדות מול ילדים בעלי קשיים רגשיים והתנהגותיים.למלי נסיון רב בשיטות טיפול פסיכולוגי מבוסס ראיות (Evidence-Based-Psychotherapy) הן בהיותה בעבר חלק מקבוצת המחקר של פרופ' עדנה פואה, שהתנהל בבי״ח שניידר והן במסגרת עבודתה במרפאת חרדה בניהולה של דר' מירית שני-סלע ופרופ' שמואל פניג, במרכז לבריאות הנפש, שלוותה. בנוסף מלי היא בוגרת המחזור הראשון של התוכנית הדו שנתית ליעוץ ופיתוח אירגוני בגישה פסיכואנליטית – מערכתית. תוכנית המתקיימת בחסות אפק ובחסות מכון טביסטוק ליחסי אנוש (לונדון). מלי הינה חברת אפק, ארגון, פרט, קבוצה, האגודה הישראלית ללימוד תהליכים קבוצתיים וארגוניים. למלי יש תואר שני בהצטיינות בפסיכולוגיה קלינית מטעם אונ' בר-אילן ותואר ראשון בפיזיקה מטעם אוניברסיטת תל אביב וכיום הינה דוקטורניטית בביה״ס לרפואה באוניברסיטת תל אביב בהנחיתו של פרופ׳ אלן אפטר.

ד"ר גליה אנקורי: פסיכולוגית קלינית בקופת חולים מכבי, מרצה במכללה האקדמית תל-חי, בתכנית להכשרת מטפלים בתחום זוגיות ומשפחה ובבית הספר לפסיכותרפיה ממוקדת בילדים ונוער בתל חי. מפתחת ומנחת סדנאות "אוצרי" לילדים עם הפרעות קשב וריכוז והוריהם.

אשדה בלוך: עובדת סוציאלית קלינית. מנהלת תחום עבודה סוציאלית בבריאות הנפש מחוז השרון מכבי שרותי בריאות.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn