חלימה חברתית עוסקת בשיתוף בחלומות (כאלה שחולמים בלילה) ובאסוציאציות לחלומות. זהו כלי שמאפשר ומקדם יצירת משהו חדש, חזון, שינוי. ישנם ארגונים שמשתמשים בכלי זה כחלק מתהליך של בניית חזון ואסטרטגיה.

במפגש החלימה החברתית מתאספים חברי הארגון/הקהילה ומשתפים בחלומות שחלמו בזמן השינה. החלומות מעוררים אסוציאציות ומחשבות וזיכרון של חלומות אחרים. המרכיבים הכאוטיים של פריטי החלומות מתאספים לכדי משמעות. כך נוצרת מטריצה של חלומות שמספרת לנו משהו שאינו ידוע לנו על הארגון או הקהילה או החברה כולה אליה אנו שייכים.

מטריצת החלימה החברתית מניחה קיומו של לא מודע, לא רק בפרט, אלא גם בארגון ובחברה. חקירתו מאפשרת, מן הכאוס של החלומות להגיע לכדי מחשבות חדשות, משמעות חדשה ויצירתיות, עבור הארגון או הקבוצה.

החלימה החברתית אינה עוסקת בחולם/ת אלא בחלום. החולמים, אם כך, הם במובן מסוים 'הצינור' שדרכו עובר החלום ו'המיכל' באמצעותו מעובדות משמעויות חדשות. לא מדובר בטיפול קבוצתי אלא בניסיון ללמוד משהו על נושאים גלויים ומודעים אך גם לא מודעים וסמויים, שמעסיקים את הקבוצה או הארגון.

את השיטה גילה ופיתח גורדון לורנס ז"ל, מהמובילים הוותיקים בגישת יחסי קבוצות. הן אפק והן חברים במכון לאנליזה הקבוצתית עוסקים במתודה זו כבר שנים רבות, והיא מתודה מקובלת בעולם ומהווה חלק מגוף הידע התיאורטי והמעשי של גישת יחסי קבוצות ושל האנליזה הקבוצתית.

Share this...
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn